A patológiássá vált közbeszéd beteg társas viszonyokat eredményez

Emberek tucatjait, talán százait alkalmazzák arra, hogy egyszerű tények, történések egyes részleteit kinagyítva, más elemeket elhanyagolva, ezen tények, történések jelentését a „megrendelők” (akár önmaguk) érdekeinek megfelelővé tegyék. A valóságnak ilyen torzítása ráadásul nem csupán a tények torzítását eredményezi, de egy módot, magát a torzítást, mint folyamatot gyakoroltatja be. Ráadásul a torzított tényeken túl tehát maga a torzítási gyakorlat, mint a valóság értelmezésének lehetősége sok emberhez jut el, elültetve és legalizálva bennük a valóság torzításának mintáját.
Jelenleg Magyarországon minden politikus és minden politikai tömörülés alapműködéséhez szorosan hozzátartozik a valóság érdek alapú torzítása. Manapság szinte minden hírt legalább kétféle olvasatban (vagy inkább torzításban) kapnak kézhez a tömegek.
Komoly veszélyt hordoz magában, hogy a valóság ilyen-olyan kimagyarázása, lényegének, nyilvánvaló, „paraszti” logikájának semmibevétele, valamint ennek tömeges begyakorlása és gyakoroltatása, a tömeg és benne az egyén gondolkodásának, konfliktuskezelésének gyakorlatává válhat!
… emellett semmiképp se feledjük, hogy a valóság torzítása, a tények máshogy magyarázása, valamint a téves működés rendszeres használata bizony a pszichiátriai betegségek egyik vezető tünete! Nyugodtan mondhatjuk: bármily jövedelmező is az ilyen tevékenység (ideig-óráig kontroll alatt tartott változata), ez mindenképpen egy abnormális gondolkodási mód! Konkrét patológiás tüneteket megnevezve a freud-i elhárító mechanizmusok szinte mindegyike mellett a konfabulációt és az üldöztetéses téveszméket tekinthetjük ide tartozóknak, a nyilvánvalóan jogos kritikák semmibevétele pedig bőven nevezhető a szociopátia tünetének.

A valóság, a kimagyarázatlan valóság tisztelete az élet, és a társadalmi lét alapja. Ha ezt a tiszteletet érdekek alapján semmibe veszik, tartósan és ragályosan, annak súlyos következményei feltehetőleg nem maradnak el. Ha a „jóslat” sajnálatosan beválik, akkor egy ilyen működésű társadalomban mindenki egy kicsit, de jól érezhetően megbízhatatlanabb lesz, eleinte nehezen, később egyre nyilvánvalóbban mérhető általános teljesítménycsökkenés mellett.